Tablica interaktywna

Tablica interaktywna

Tablica interaktywna (interactive whiteboard – IWB), to urządzenie, w którego skład wchodzi projektor podłączony do komputera oraz czujnik.

Projektor wyświetla obraz z komputera na powierzchnię tablicy interaktywnej, z której użytkownik może kontrolować komputer przy pomocy pióra interaktywnego, palca lub innego urządzenia obsługiwanego przez tablicę interaktywną.

Tablice interaktywną można montować na ścianie lub umieścić na specjalnym stojaku. Tablice interaktywne używane są zazwyczaj w klasach na wszystkich poziomach edukacji, pomieszczeniach interaktywnych biurowców, pomieszczeniach używanych do szkoleń jak również studiach telewizyjnych oraz wielu innych miejscach.

W stanach zjednoczonych rynek tablic interaktywnych miał uzyskać obrót ponad miliarda dolarów do roku 2008. Jedna z siedmiu klas na całym świecie będzie wyposażona w tablice interaktywną do końca roku 2011 zgodnie z przewidywaniami Futuresource Consulting. W 2004 26% klas szkół podstawowych w Wielkiej Brytanii było wyposażonych w tablice interaktywne. Becta Harnessing Technology Schools przeprowadziło ankietę, której wynika, że w 2007 roku 98% szkół średnich oraz 100% szkół podstawowych było wyposażone w tablice interaktywne.

 

Główne zastosowania tablic interaktywnych:

 

 1. Używanie oprogramowania uruchamianego na komputerze przez przeglądarkę internetową lub dedykowane oprogramowanie.
 2. Przechwytywanie i zapamiętywanie na komputerze notatek robionych na tablicy interaktywnej.
 3. Przechwytywanie i zapamiętywanie notatek robionych na tablecie graficznym podłączonym do tablicy interaktywnej.
 4. Kontrolowanie komputera z poziomu tablicy interaktywnej
 5. Używanie oprogramowania OCR do rozpoznawania tekstu z tablicy interaktywnej
 6. Używanie odpowiedniego oprogramowania, aby przeprowadzać interaktywne quizy oraz sondaże wyświetlane na tablicy interaktywnej

Typowe tryby pracy tablic interaktywnych:

 

Większość tablic interaktywnych pracuje w jednym z czterech trybów interakcji użytkownika z tablicą interaktywną: W technologii podczerwieni, powierzchnia rezystancyjna, technologia dotykowa, przy pomocy pióra elektromagnetycznego oraz ultradźwiękowa.

Tablice interaktywne na podczerwień – na tablicy interaktywnej tego typu można używać praktycznie każdego rodzaju wskaźnika oraz obsługiwać ją palcem. Ruch wskaźnika jest odnotowywany jako zakłócenie wiązki podczerwonej na powierzchni tablicy. Po naciśnięciu powierzchni tablicy interaktywnej oprogramowanie trianguluje (oblicza) punk, w którym nastąpił nacisk. Tablice interaktywne w technologii podczerwonej mogą być wykonane z każdego materiału i są dostępne w wielu konfiguracjach.

Tablice interaktywne z powierzchnią rezystancyjną – W przypadku tych tablic interaktywnych materiał, z którego wykonana jest tablica jest bardzo ważny. W najbardziej popularnych systemach rezystancyjnych membrana jest rozciągnięta nad powierzchnią i pod wpływem nacisku deformuje się dotykając przewodzącą powierzchnię pod nią. Następnie punkt styku może być określony elektronicznie i zarejestrowany jako zdarzenie wskaźnika. Np. dotknięcie palcem powierzchni jest równoznaczne z naciśnięciem lewego przycisku myszy. Tablica interaktywna tego typu nie wymaga specjalnych przyrządów co prowadzi do tego, że wytwórcy tego typu tablic interaktywnych uważają ją za najbardziej ergonomiczną i naturalną w używaniu. Tablica tego typu jest bardzo zależna od materiału, z którego jest wykonana.

Tablica interaktywna ze wskaźnikiem elektromagnetycznym – Tablica tego typu składa się z matrycy (siatki) przewodów wbudowanych pod powierzchnią interaktywną, która oddziałuje z cewką na końcu wskaźnika, aby ustalić położenie w osi x oraz y. Są dwa rodzaje tej technologii:
aktywna i pasywna. W wersji elektromagnetycznej aktywnej wskaźnik jest pasywnym urządzeniem i nie zawiera żadnego źródła zasilania, a jedynie zniekształca sygnały wytwarzane przez tablicę interaktywną. Np. Podczas zbliżania wskaźnika do powierzchni tablicy interaktywnej, może on zostać wykryty
dając możliwości efektu „mouse-over” (najeżdżania myszką). W wersji elektromagnetycznej pasywnej jest dokładnie odwrotnie: wskaźnik jest urządzeniem aktywnym i wymaga zasilanie np. bateriami, akumulatorem. Możliwa jest realizacją różnego rodzaju naciśnięcia wskaźnika o powierzchnię tablicy interaktywnej dając jej zbliżone możliwości do profesjonalnych tabletów używanych przez artystów. Tablica interaktywna oparta o technologię elektromagnetyczną może wiernie odwzorowywać
funkcje myszki i nie zadziała błędnie gdy użytkownik przypadkowo się o nią oprze. Możliwe jest również obsługiwanie wielu źródeł sygnału.

 

Użytkowanie w klasach

W wielu klasach tablice interaktywne wyparły białe tablice, flipcharty oraz systemu audio-wizualne typu telewizor połączony z odtwarzaczem DVD. Nawet w klasach, gdzie używane są tradycyjne czarne tablice, tablice interaktywne uzupełniają je możliwościami podłączenia do szkolnego systemu audio-wideo.

W innych przypadkach tablice interaktywne umożliwiają z korzystania z systemów on-line typu dzielenie się notatkami lub graficzne środowiska do rysowania.

Dedykowane oprogramowanie dostarczane wraz z tablicą interaktywną pozwala na zapisywanie notatek wykonanych na tablicy w formie pliku, który może być później przekazany w formie elektronicznej lub wydrukowany.


Film przedstawia możliwości tablicy interaktywnej w klasie[wersja ENG]

Dodatkowo niektóre typy tablic interaktywnych pozwalają nauczycielom na zapisywanie ich instrukcji jako pliki video, do przyszłego wykorzystanie przez uczniów. Jest to bardzo dobry tryb nauki dla uczniów, którzy wymagają dużej ilości powtórzeń, muszą powtórnie obejrzeć materiał, nie mogą uczestniczyć w zajęciach lub do powtórzeń przed egzaminami. Studenci później będą w stanie zobaczyć dokładną kopie tego co działo się w klasie.

Jednym z nowych zastosowań tablic interaktywnych jest wspólne czytanie książek. Oddając zachowania książki możliwe jest wyświetlanie książek dla dzieci umożliwiając jednocześnie interakcję.

Tablice interaktywne posiadają wiele zalet dzięki, którym wypierają tradycyjne tablice z klas:

 

 1. Mobilność – łatwo tablice przenieść z miejsca na miejsce dzięki zastosowaniu stojaka z kółkami
 2. Studenci oraz uczniowie są bardziej zainteresowani dzięki zastosowaniu multimedialnych programów
 3. Łatwość i intuicyjność obsługi, nawet małe dzieci szybko mogą się nauczyć korzystania z podstawowych funkcji tablicy
 4. Pozwalają na korzystanie z materiałów dotychczas niedostępnych dla zwykłych tablic jak np. internet
 5. Daje możliwość prezentacji materiału przygotowanego dla uczniów w sposób interaktywny
 6. Łatwo przekazać materiały, oraz lekcje i notatki z lekcji ponieważ tablica może posiadać możliwość zapisywania wszystkiego co na niej się robi

Integracja tablic interaktywnych z dodatkowymi systemami

Niektórzy producenci dostarczają również systemy odpowiedzi. Możliwe jest przeprowadzanie testów wielokrotnego wyboru lub sondażu wśród uczących się dzięki małym urządzeniom rozdawanym wśród studentów lub widowni. Urządzenia te to systemy pilotów do głosowania lub testów. Bardziej zaawansowane modele pilotów dostarczają możliwość wprowadzania tekstu oraz cyfr i mogą eksportować analizę postępów ucznia.

Łącząc odpowiedzi uczniów wraz z systemem tablicy interaktywnej, nauczyciel może prezentować materiały oraz otrzymywać opinie zwrotną od uczniów, aby łatwiej i efektywniej dopasować tok nauczania.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Forumowisko
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Twitter
 • Grono.net
 • MySpace
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • Sfora
 • Spis
 • Tumblr
 • Gadu-Gadu Live
kajer


Staramy się dostarczyć kompleksowych informacji o sprzęcie multimedialnym.