Projekcja w jasnej sali: test projektorów krótkoogniskowych Sanyo DXL100 oraz Panasonic CX200

Projekcja w jasnej sali: test projektorów krótkoogniskowych Sanyo DXL100 oraz Panasonic CX200

Przy projekcji mobilnej wielkoformatowej istotny jest dobry sprzęt. Szczególnie, gdy warunki będą zmienne. Postanowiliśmy zrobić indywidualny test następującego sprzętu:

[quote style=”1″]1. Ekran ramowy przenośny AVTek Fold 240 z projektorem Panasonic CX200
oraz
2. Ekran ramowy przenośny AVTek Fold 240 z projektorem Sanyo DXL100 (aktualnie następcą jest Panasonic TW231R, zbliżone parametry do DXL100)[/quote]

 [quote style=”1″]Który zestaw wypadnie lepiej?[/quote]

Spójrzmy na ekran ramowy AVtek Fold, wg. instrukcji obsługi składanie nie powinno zająć więcej niż 10 minut przy udziale 2 osób. Sprawdzamy zatem.

Ekran zostaje rozłożony w warunkach silnego oświetlenia w budynku biurowym (duże okna na holu głównym). Do pomocy jest przydzielonych dwóch ludzi. Postępując wg zaleceń producenta (zgodnie z instrukcją) rozkładanie ekranu nie jest trudne, jednak zajmuje to za pierwszym razem nieco więcej niż opisano. Ekran zostaje rozłożony po ok 20 minutach sprawnej pracy.

 [quote style=”1″]Testujemy materiał projekcyjny do projekcji wstecznej. Dlaczego?[/quote]

Wyobraźmy sobie efekt końcowym to odnajdziemy sami odpowiedź na to pytanie:
Ekran projekcyjny ramowy na stojaku o szerokości 240 cm. Zastosowanie: sala bez możliwości zaciemnienia. Projektory do dyspozycji: urządzenia krótkoogniskowe tj. z małej odległości wyświetlają stosunkowo duży obraz.

Co się stanie, gdy ustawimy taki projektor przed ekranem tj. z tej samej strony co oglądający ? Tkanina jakiej użyjemy to ta „do projekcji przedniej”. Efekt samej projekcji będzie słaby, obraz niedostatecznie wyraźny. Światło słoneczne padające bezpośrednio na ekran sprawi, że cała projekcja nie będzie miała większego sensu.

Druga sytuacja: ekran AVTek Fold, projektor ustawiony za ekranem. W ekranie powinien być zastosowany materiał stricte do projekcji wstecznej. Projekcja wygląda tak: ekran, projektor za ekranem, po drugiej stronie oglądający. Tutaj mamy o tyle komfortową sytuację, że w razie potrzeby można zapewnić zaciemnienie tylko pomiędzy projektorem a ekranem (po przeciwnej stronie niż oglądający, więc nikomu to nie będzie przeszkadzać). Efekt: wyraźny obraz o wysokiej jakości 🙂

 [quote style=”1″]Pytanie zasadnicze: który projektor poradzi sobie lepiej?[/quote]

Pierwsze urządzenie do testu to:
– Projektor ultrakrótkoogniskowy Panasonic CX200, który wyświetli obraz o szerokości 240 cm z odległości ok 12 cm (mierząc od tylnej ścianki projektora do ekranu – projektor wykorzystuje system luster, stawia się go tylną ścianką obudowy w kierunku ekranu). Jasność projektora to 2000 ANSI.

Drugie urządzenie to:
Projektor krótkoogniskowy Sanyo DXL100 (aktualnie już niedostępny w ofercie, następca o zbliżonych parametrach to Panasonic TW231R). Projektor DXL100 wyświetli obraz o szerokości 240 cm z odległości ok 120 cm. Jasność projektora to 2700 ANSI.

 

Projektory są testowane przy silnym oświetleniu, tak jak opisaliśmy powyżej (jasny hol w budynku, duże okna).

 [quote style=”1″]Rezultat przeprowadzonego testu[/quote]

Projektor Panasonic CX200 nie poradził sobie: obraz niewyraźny, mało jasny, niska intensywność kolorów.
Projektor Sanyo DXL100 po odczekaniu chwili (w technologii LCD to normalna sytuacja, że projektor musi się ‚nagrzać’) uzyskał jasność na tyle dobrą, że obraz można określić jako: dostatecznie wyraźny, czytelny, kolory żywe.

[quote style=”1″]Podsumowując: przy opisanym wyżej zastosowaniu sprawdził się projektor Sanyo DXL100.[/quote]

Jeśli będzie potrzebny projektor do podobnego zastosowania polecamy zatem zestaw aktualnie dostępny na rynku o zbliżonych parametrach: Ekran ramowy przenośny składany Avtek Fold 240 oraz projektor Panasonic TW231R.

VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: +2 (z 2 głosów)
Projekcja w jasnej sali: test projektorów krótkoogniskowych Sanyo DXL100 oraz Panasonic CX200, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Forumowisko
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Twitter
 • Grono.net
 • MySpace
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • Sfora
 • Spis
 • Tumblr
 • Gadu-Gadu Live
Angel


Oddajemy do waszych rąk portal o multimediach. Wierzymy, że dzięki waszym opiniom i sugestiom stworzymy wspólnie bazę cennych informacji o sprzęcie multimedialnym i projekcyjnym aktualizowaną na bieżąco. Więc do dzieła Google

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz

*