Kiedy ożywają budynki: 10 niesamowitych miejskich projekcji

Kiedy ożywają budynki: 10 niesamowitych miejskich projekcji

Na całym świecie zaczyna powstawać nowy rodzaj sztuki wykorzystującej projektory.

Urban Projection Mapping czyli w wolnym tłumaczeniu miejskie nakładanie projekcji, jest nowym rodzajem sztuki polegającym na wyświetlaniu obrazu na ścianach budynków.

Obraz rzucany na ściany ma spowodować, że budynek ożyje przy pomocy kolorów, światła i ruchu. Wyposażeni w najnowszą technologię projekcyjną artyści tworzą kolorowe obrazy dzięki którym możemy w zupełnie inny sposób spojrzeć na krajobraz miasta. Filmy, które są wyświetlane zazwyczaj opowiadają jakaś historię, lecz również wykorzystywane są w celach marketingowych.

Poniżej przedstawiamy 10 naszym zdaniem najładniejszych i najbardziej inspirujących filmów pokazujących możliwości wyrazu tej nowej sztuki.

Wszystkie filmy zawierają powyżej godziny materiału filmowego. Mamy nadzieję, że artyści zainspirują was tak jak zainspirowali nas.

 

Kraft Work – Seeper

Kolektyw interaktywny znany pod nazwą Seeper jest pośród najlepszych na świecie i zrzesza najlepszych na świecie artystów od nakładania projekcji. Jest to pokaz możliwości tej grupy na budynku Volkswagena w Wolfsburgu w Niemczech.

 

Joy reklamam BMW – NuFormer

 W tym filmie łatwo zauważyć działania marketingowe i jak potrafią wykorzystać nowo powstający trend w sztuce. W maju 2010 roku grupa NuFormer zorganizowała projekcję reklamy BMW w Suntec City w Singapurze. Projekcja odbyła się jednocześnie na dwóch budynkach i każdy mógł podziwiać umiejętności grupy NuFormer. Nie tylko było to pokaz nowej sztuki i reklamy ale także osiągnięć technologicznych w dziedzinie projekcji 3D.

555 Kubik – UrbanScreen

 Eksperci z UrbanScreen zadali sobie pytanie: A gdyby budynki potrafiły śnić? Z takie założenia artyści wyszli tworząc projekcję 555 Kubik w Hamburgu. Na filmie widać jak para rąk manipuluje budynkiem. Ten film został nagrodzony Srebrnym Lwem na festiwalu marketingu w Cannes.

Aeroport – Macula

 Powyższa projekcja miejska została stworzona przez Macula. Artysta pokazał ją na ścianie klubu nocnego Aeroport podczas 44 międzynarodowego festiwalu filmów w Karlovych Varach.

Yekpare Instanbul

Zespół artystów stworzył 15 minutową projekcję zatytułowaną „Yekpare” opowiadającą o 8500 letniej historii Istanbułu. Film został wyświetlony na dworcu głównym Haydarpaşa w Istanbule.

 

Why Cinema Now – UrbanScreen

 UrbanScreen po raz kolejny zawitał na naszą listę. Tym razem był to film, który miał uczcić 50 rocznicę festiwali filmowych w 2009 roku w Grecji. Film został pokazany na fasadzie teatru olimpijskiego w Thessalonikach.

Szczęśliwego nowego roku – Anema

Jest to projekcja pokazana podczas uroczystości noworocznych w Sugarland w Teksasie. Anema stworzyła projekt, który towarzyszył odliczaniu do nowego roku.

 

Samsung w Amsterdamie – NuFormer


Jest to kolejny przykład wykorzystania tej nowej sztuki przez specjalistów od marketingu. Samsung w Amsterdamie zatrudnił grupę NuFormer do stworzenia projekcji na ścianie budynku Beurs van Berlage, aby promować swoje produkty.

 

Artificial.Dummies -TODO

Ta prezentacji sztuki projekcyjnej jest wyjątkowa pod tym względem, że Artificial.Dummies do osiągnięcia naturalnego zachowania zwierząt użyli sztucznej inteligencji.

 

Battle of Branchage by Seeper

Seeper stworzył swoją projekcję na ścianie zamku podczas 2009 festiwalu filmowego w Branchage.

 

Wszystkie projekty tych artystów są niesamowitym przykładem techniki projekcyjnej i w jaki sposób można ją wykorzystać. Ciekaw jestem kiedy nasz Pałac Kultury ożyje zamiast jednostajnie świecić się na fioletowo. Może Wy macie jakiś pomysł na wykorzystanie nowoczesnych projektorów w równie artystyczny sposób?

VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: +1 (z 1 głos)
Kiedy ożywają budynki: 10 niesamowitych miejskich projekcji, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Forumowisko
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Twitter
 • Grono.net
 • MySpace
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • Sfora
 • Spis
 • Tumblr
 • Gadu-Gadu Live
kajer


Staramy się dostarczyć kompleksowych informacji o sprzęcie multimedialnym.

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz

*