Tablica interaktywna i projektor – jak zainstalować ?

Tablica interaktywna i projektor – jak zainstalować ?

Tablice interaktywne są nowoczesnym rozwiązaniem pomocnym w prowadzeniu prezentacji, szkoleń. Sprawiają, że słuchacz z większym zaangażowaniem uczestniczy w spotkaniu. Niewątpliwym plusem dla prowadzącego jest także duża swoboda działania na tablicy.
Pierwsze spotkanie z tablicą multimedialną może okazać się dużym zaskoczeniem: wchodzimy do sali, widzimy tablicę interaktywną, a nad nią (nie wiadomo dlaczego) wisi na poziomym uchwycie projektor.
Po co nam projektor? Czy tablica interaktywna nie działa ‚sama w sobie’ ?

Odpowiadając pragniemy zauważyć, że [quote style=”1″]tablica interaktywna jest jedynie dużym ekranem dotykowym[/quote] cała zawartość naszego komputera jest wyświetlana na tablicy za pomocą projektora.
Podsumowując: bez projektora tablica by nie spełniała swoich funkcji interaktywnych (wyjątek: monitory dotykowe np. ctouch)

 [quote style=”1″] Dlaczego projektor wieszamy nad tablicą, a nie np. na stoliku lub na biurku ?[/quote]

Projektor multimedialny umiesczczony przed prowadzącym (na stoliku) będzie również kompatybilny z tablicą. Problemem okazuje się jednak dyskomfort prowadzenia prezentacji, gdyż projektor wówczas skierowany jest centralnie na prowadzącego, może go ‚oślepiać’.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: tablica jest zawieszona na ścianie, ma wielkość ok 80″ co nam daje 160-170 cm szerokości tablicy. Projektor multimedialny tzw. biznesowy będzie się znajdował ok 300cm od tablicy na stoliku, który ma max 120 cm wysokości. Słuchacze są po tej samej stronie co projektor. W momencie omawiania istotnych kwestii spotkania i spoglądania w kierunku oglądających, projektor swoim mocnym światłem będzie nas oślepiać (światło urządzenia w tym położeniu skierowane jest od dołu ku górze). Taka prezentacja jest męcząca dla osoby prowadzącej. Występuje także efekt cienia widoczny na fotografii poniżej, który odwraca uwagę oglądających.

 [quote style=”1″] Druga sytuacja: co się stanie, gdy projektor zamontujemy tuż nad tablicą interaktywną ? [/quote]

Tablica interaktywna jak poprzednio ma ok 80 cali czyli 160-170cm szerokości np. Qomo QWB200-BW. Przy montażu naściennym kompatybilny będzie projektor krótkoogniskowy, który zapewni duży obraz przy niewielkiej odległości od tablicy. Przykład: projektor Panasonic CX200, który wyświetli obraz o szerokości 160-170 cm z odległości ok 8 cm (liczonej od tylnej ścianki obudowy do tablicy – dla wyjaśnienia: projektor wykorzystuje system luster, stawia go się więc tylną ścianką w kierunku tablicy).

   
Przy takiej instalacji, gdy urządzenie emitujące silne światło znajduje się nad osobą znajdującą się przy tablicy, a nie na przeciwko niej – możemy zapomnieć o problemie opisanym powyżej. Taka prezentacja będzie prowadzona z przyjemnością i bez większych trudności.

 

Dodatkowo na tablicy nie będzie efektu cienia, który może odwracać uwagę słuchaczy (efekt cienia wystąpi w przypadku ustawienia projektora na stoliku).

 

Wierzę, że temat tablic interaktywnych i ich prawidłowego montażu wraz z projektorem został nieco wyjaśniony.

Niebawem dalsza część pomocnych wskazówek 🙂

VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: 7.0/10 (3 głosów)
VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: +2 (z 2 głosów)
Tablica interaktywna i projektor - jak zainstalować ?, 7.0 out of 10 based on 3 ratings
Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Forumowisko
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Twitter
 • Grono.net
 • MySpace
 • Gwar
 • Kciuk.pl
 • Sfora
 • Spis
 • Tumblr
 • Gadu-Gadu Live
Angel


Oddajemy do waszych rąk portal o multimediach. Wierzymy, że dzięki waszym opiniom i sugestiom stworzymy wspólnie bazę cennych informacji o sprzęcie multimedialnym i projekcyjnym aktualizowaną na bieżąco. Więc do dzieła Google

2 komentarze

 1. Emila
  28 sierpnia 2013, 10:10

  a to nie jest tak, że jak się kupuje tablicę interaktywną to instalacja jest przewidziana? widziałam, że można takie tablice nabyć, ale też informacje jak z nich korzystać.

  VA:F [1.9.15_1155]
  Ocena: 0.0/5 (0 głosów)
  VA:F [1.9.15_1155]
  0 ludzi uznało to za pomocne.
  Czy było to pomocne?
  Tak
  Nie
 2. Jowitka32
  11 maja 2015, 14:02

  Tablica interaktywna jest niezwykle przydatna, szczególnie w nauczaniu.
  Jestem nauczycielką już od 5 lat, a od roku wykorzystujemy w szkole tablice, które ułatwiają współpracę z uczniami. Sprzęt wysokiej jakości. polecam

  VA:F [1.9.15_1155]
  Ocena: 0.0/5 (0 głosów)
  VA:F [1.9.15_1155]
  0 ludzi uznało to za pomocne.
  Czy było to pomocne?
  Tak
  Nie

Pozostaw komentarz

*